Wernisaż w ODA

Proszę określić gdzie leży problem:
5 + 4 =
Link
5 + 4 =
Fredo Ojda
„Fredo Ojda. Zmienne rodzaje działań.” – taki tytuł nosi nowa wystawa, która od 3 września będzie można oglądać w galerii Ośrodka Działań Artystycznych przy ul. Sieradzkiej 8.
Kuratorem wystawy jest Grzegorz Borkowski, a sam Fredo Ojda jest jedną z wyjątkowych postaci sztuki przełomu wieków. Fredo Ojda zwrócił na siebie uwagę krytyków sztuki już w latach 70. (XX w.), kiedy realizował działania w przestrzeni natury pokrewne dziedzinie performansu. Wiele z nich odbyło się nocą, stąd Jerzy Ludwiński nazywał je „nokturnami”. Artysta posługiwał się wtedy światłem reflektorów i naturalnego ognia, wykorzystywał wprowadzane w ruch proste przedmioty, a przede wszystkim kierował uwagę widzów na przyrodnicze środowisko, w którym odbywały się te wydarzenia. Uwrażliwiał na życie natury, także tej która uległa przetworzeniu przez ludzi.

Fredo Ojda zajmuje się także grafiką, niejednokrotnie wykorzystuje w niej fotografie epizodów lub detali ze swoich działań. Tworzy również efemeryczne instalacje i obiekty dotyczące niepokojących aspektów cywilizacyjnych przemian. Od końca lat 80. skoncentrował się jednak niemal całkowicie na innym rodzaju działań – prowadzeniu wybitnej autorskiej Galerii Działań, której artystycznym kierownikiem jest do dziś. Choć wcześniej wielokrotnie był już kuratorem dużych projektów artystycznych, to właśnie niewielka galeria prowadzona w warszawskiej dzielnicy Ursynów stała się jego głównym polem aktywności.
- Wystawa stara się ukazać różne rodzaje aktywności Fredo Ojdy od lat 70. do dziś. Prezentuje starannie wybrane prace z różnych wątków jego twórczości: grafiki, fotografie, obiekty i jedną instalację. A także, oczywiście fragmentarycznie, dokumentuje program prowadzonej na przestrzeni wielu lat przez tego artystę Galerii Działań. Szczególną uwagę w tej części wystawy poświęciliśmy sztuce performansu, a przede wszystkim pokazom regularnie realizowanym we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Sztuki „Interakcje” organizowanym w Piotrkowie Trybunalski – zapraszają pracownicy ODA.

Wernisaż zaplanowano 3 września, a wystawa czynna będzie do 26 września.
← powrót