Dzisiaj: Poniedziałek 28 kwietnia 2025

Bezpieczne place zabaw – apel do zarządców i właścicieli

Proszę określić gdzie leży problem:
5 + 7 =
Link
5 + 7 =
placezabaw_slajder
Wraz z nadejściem wiosny place zabaw znów stały się jednym z najchętniej wybieranych miejsc rekreacji na świeżym powietrzu. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego przypomina zarządcom i właścicielom o obowiązku systematycznego kontrolowania stanu technicznego urządzeń, aby zapewnić dzieciom bezpieczną zabawę. 
Wraz z nadejściem wiosny place zabaw znów stają się ulubionym miejscem codziennej rekreacji najmłodszych piotrkowian. Dbając o ich bezpieczeństwo, przypominamy, że najważniejsze znaczenie ma właściwy stan techniczny urządzeń znajdujących się na placach zabaw.

W trosce o bezpieczeństwo dzieci, wspólnie z Głównym Inspektorem Nadzoru, apelujemy do zarządców oraz właścicieli placów zabaw o systematyczne przeprowadzanie kontroli i przeglądów technicznych tych obiektów.

— W tym roku wspólnie z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypominam zarządcom i właścicielom placów zabaw o konieczności ich kontrolowania. To miejsca, które wymagają szczególnego nadzoru poprzez systematyczne kontrole i przeglądy. Tylko regularne działania prewencyjne mogą skutecznie zapobiec niebezpiecznym wypadkom i innym niepożądanym zdarzeniominformuje Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Bezpieczna zabawa i szczególna dbałość o odpowiedni stan techniczny urządzeń na placach zabaw to obowiązek ich właścicieli i zarządców. Wymaga to:
  • systematycznych kontroli okresowych i przeglądów technicznych,
  • realizacji zaleceń, które mogą być formułowane w ich wyniku
Obowiązki właścicieli i zarządców placów zabaw
Obowiązek utrzymania obiektów budowlanych, w tym obiektów małej architektury, które znajdują się m.in. na placach zabaw, w należytym stanie technicznym wynika z ustawy – Prawo budowlane. Tak samo jak zapewnienie ich bezpiecznego użytkowania.

Wszelkie urządzenia dostępne na placach zabaw należy:
  • użytkować w sposób zgodny z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska,
  • utrzymywać w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczać do nadmiernego pogorszenia ich właściwości użytkowych i sprawności technicznej.
Szczegółowe wymagania znajdują się w Polskich Normach z grupy PN-EN 1176 i PN-EN 1177.
Zobowiązują one właścicieli i zarządców do przeprowadzania regularnych kontroli.

Obiekty małej architektury
Na terenie placów zabaw do obiektów małej architektury zaliczamy na przykład:
  • piaskownice,
  • huśtawki,
  • drabinki,
  • karuzele,
  • bramki,
  • urządzenia wspinaczkowe,
  • zjeżdżalnie.
Wymienione powyżej obiekty przeznaczone do zamontowania na placu zabaw podlegają unormowaniom dyrektywy w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów (2001/95/WE). Do polskiego porządku prawnego dyrektywę tę wprowadza ustawa o ogólnym bezpieczeństwie produktów. Bardziej szczegółowe przepisy są różne w zależności od kraju, ale zasada jest jedna, że wszyscy producenci, importerzy oraz dystrybutorzy mają obowiązek wprowadzać na rynek wyłącznie produkty bezpieczne. 

Przeglądy techniczne przeprowadzają właściciele i zarządcy:
przeglądy regularne, tak zwane oględziny – przynajmniej 1 w tygodniu – należy sprawdzić stan wszystkich urządzeń oraz czystość nawierzchni,
przeglądy funkcjonalne – co 1-3 miesiące – należy skontrolować zużycie urządzeń, ogrodzenia, wyposażenia dodatkowego.

Przeglądy coroczne podstawowe przeprowadzają podmioty zewnętrzne. Podczas takiej kontroli należy sprawdzić m.in.: zużycie urządzeń, stan fundamentów, nawierzchni, a także bezpieczeństwo tych sprzętów, które były naprawiane w ciągu roku. 

Zachęcamy do zapoznania się z przygotowaną przez UOKiK stroną internetową poświęconą placom zabaw https://placezabaw.uokik.gov.pl/#dlarodzicow-i-opiekunow.

Fot. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
← powrót