Dzisiaj: Poniedziałek 07 lipca 2025

O nowoczesnych usługach społecznych dla mieszkańców

Proszę określić gdzie leży problem:
3 + 7 =
Link
3 + 7 =
Piotrków Trybunalski robi krok w kierunku unowocześnienia usług społecznych oferowanych mieszkańcom. W mieście trwają prace nad stworzeniem planu deinstytucjonalizacji usług społecznych, który pozwoli lepiej dostosować oferowane usługi do zmieniających się potrzeb.

W ubiegłym tygodniu w Mediatece 800-lecia odbyło się spotkanie informacyjne w zakresie deinstytucjonalizacji usług społecznych, tworzenia Lokalnego Planu Deinstytucjonalizacji oraz działalności Centrów Usług Społecznych. Liderem spotkania był dr Paweł Wiśniewski  - wykładowca Uczelni Korczaka, ekspert Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi w zakresie tworzenia planów deinstytucjonalizacji, a także działacz społeczny, prawnik, doktor nauk społecznych w zakresie socjologii, autor wielu publikacji i ekspertyz naukowych.
W spotkaniu udział wzięli pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Piotrkowie Trybunalskim, wiceprezydent Katarzyna Pabich-Gaj, przedstawiciele Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi, a także Urzędu Miasta Piotrkowa Trybunalskiego i Dziennego Domu Pomocy Społecznej.

Podczas spotkania rozmawiano m.in. o wielu usługach społecznych, które są już w Piotrkowie realizowane, o zaletach tworzenia centrów usług społecznych, a także doświadczeniach innych miast. Cenne uwagi na temat pracy społecznej z mieszkańcami przedstawili sami pracownicy. Wiele czasu poświecono także na analizę zmian demograficznych na obszarze Polski, które mają bezpośredni wpływ na potrzebę zmian w usługach społecznych.

- Naszym celem jest zmiana podejścia do pomocy oferowanej mieszkańcom. Chcemy „odczarować” to, z czym mieszkańcom kojarzy się praca w pomocy społecznej. Dziś to nie tylko pomoc najuboższym, to przede wszystkim szereg usług oferowanych różnym potrzebującym grupom społecznym – wskazuje Katarzyna Pabich-Gaj, podkreślając jednocześnie, że Piotrków na tym polu ma już bardzo dużo do zaoferowania. – Kiedy rozmawiamy zarówno z Panem doktorem Pawłem Wiśniewskim, jak i przedstawicielami innych samorządów, to okazuje się, że nasze miasto w zakresie oferowanych usług ma się czym pochwalić. To dobra pozycja wyjściowa, z której możemy rozwinąć się w nowych obszarach – dodaje.

Prace nad stworzeniem lokalnego planu deinstytucjonalizacji trwają już od dłuższego czasu.  W najbliższych tygodniach planujemy przeprowadzenie badań, które wykażą rzeczywiste zapotrzebowanie wśród mieszkańców naszego miasta na usługi. Dzięki przeprowadzonej diagnozie potrzeb społecznych będziemy mogli określić nowe kierunki działań i wskazać obszary, w których usługi dla mieszkańców należy rozwijać.

- Usługi społeczne to działania skierowane do osób, rodzin i społeczności lokalnej, mające na celu podnoszenie jakości życia poprzez zaspokajanie ich potrzeb. Niebawem dotrzemy do mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego z ankietami badawczymi, a już dziś zachęcamy do ich wypełniania – podsumowuje Joanna Suszko-Bąkiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Piotrkowie.  
 
← powrót