Dzisiaj: Niedziela 24 listopada 2024

Uczciliśmy zasłużonych obywateli

Proszę określić gdzie leży problem:
8 + 2 =
Link
8 + 2 =
DSC_6274
28 grudnia 2020 roku zmarł Ks. Stanisław Socha Honorowy Obywatel Piotrkowa Trybunalskiego. Dzisiaj (28.12) przypada trzecia rocznica śmierci zasłużonego mieszkańca naszego miasta. Wczoraj (27.12) obchodziliśmy także drugą rocznicę śmierci Haliny Kępińskiej–Bazylewicz, ps. Kora, łączniczki i sanitariuszki Armii Krajowej również Honorowego Obywatela Piotrkowa Trybunalskiego. Kwiaty na grobach zasłużonych złożyli wiceprezydent Andrzej Kacperek oraz przewodniczący komisji do spraw rodziny, zdrowia, spraw społecznych i osób niepełnosprawnych Rady Miasta, radny Piotr Masiarek.
 
Ks. Stanisław Socha, urodził się 26 listopada 1931 roku w Jasieniu. Święcenia kapłańskie przyjął 30 czerwca 1957 roku w Łodzi. W sierpniu 1975 roku objął parafię św. Mikołaja w Wolborzu i w krótkim czasie został mianowany Dziekanem Dekanatu Piotrków-Wschód. Na początku września 1990 roku został mianowany proboszczem parafii farnej św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Trybunalskim. Kilka miesięcy później został mianowany dziekanem Dekanatu Piotrkowskiego. 21 grudnia 2007 roku w salach Zamku Królewskiego w Piotrkowie, odbyło się uroczyste wręczenie tytułu Honorowego Obywatela Miasta księdzu Stanisławowi.

Halina Kępińska-Bazylewicz urodziła się 2 stycznia 1923 roku w Grudziądzu, pochodziła z rodziny o tradycjach wojskowych. We wrześniu 1939 r ochotniczo zgłosiła się do pracy w szpitalu jenieckim w Skierniewicach. W 1940 r. wraz z rodziną przeniosła się do Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie w lutym 1941 r. została zaprzysiężona w Związku Walki Zbrojnej i przyjęła pseudonim "Kora". Od lutego 1943 r działała jako łączniczka - dostarczała rozkazy, broń czy prasę konspiracyjną. W maju 1944 r. została aresztowana przez gestapo i przewieziona do więzienia w Radomiu. Mimo licznych tortur i brutalnych przesłuchań nikogo nie wydała. W lipcu udało się ją wykupić z rąk oprawców. Po utworzeniu 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej latem 1944 r., wstąpiła do niego jako ochotniczka, pełniąc służbę sanitariuszki i łączniczki w kompanii por. Kazimierza Załęskiego "Bończy". W szeregach Armii Krajowej służyła do stycznia 1945 r. Po wojnie była represjonowana przez komunistyczną bezpiekę.
Halina Kępińska-Bazylewicz przez całe powojenne życie była gorliwą propagatorką wiedzy na temat Armii Krajowej i walk 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej na ziemi opoczyńskiej i piotrkowskiej. Pierwsze spotkanie z młodzieżą miała już w 1958 roku.
 


 
← powrót