Inauguracja wojewódzkiego projektu kulturalnego dla seniorów odbyła się we wtorek (8 kwietnia) w Miejskim Ośrodku Kultury. Gościem specjalnym wydarzenia była aktorka teatralna i telewizyjna – Anna Seniuk.
Wejściówki na to wydarzenie rozchodziły się niemalże błyskawicznie – a to oznacza, że piotrkowscy seniorzy w sercach wciąż mają wiosnę i są gotowi na nowe wyzwania. A te przyniesie nowy projekt, który Miejski Ośrodek Kultury będzie realizował wspólnie z Łódzkim Domem Kultury. We wtorek, w obecności seniorów, porozumienie partnerskie w tej sprawie podpisały Monika Matusiewicz, dyrektorka ŁDK i Kamila Dubilas, dyrektorka MOK.
— Nasz projekt zakłada realizację zajęć warsztatowych, artystycznych czy wyjazdowych, przeznaczonych dla aktywnej grupy senioralnej, ale także aktywizację tych mniej aktywnych osób. To jest, nie ukrywam, wyzwanie i nasz cel, z którym tu przyjechaliśmy — podkreśla Monika Matusiewicz, dyrektorka Łódzkiego Domu Kultury. — Seniorzy to niezwykle wdzięczna grupa odbiorców, bardzo bezpośrednia i wymagająca, ale dla nas to tylko wyzwanie. Mamy nadzieję, że nasz wkład merytoryczny będzie budził ciekawość i zainteresowanie seniorów w Piotrkowie — dodała.
W programie jest wiele kulturalnych „smaczków", jak na przykład eksplorowanie łódzkich podwórek z przewodnikiem, koncerty, zwiedzanie instytucji kultury „od kuchni" czy też zajęcia warsztatowe z nowoczesnych technologii, warsztaty teatralne i wokalne, a także przeglądy twórczości senioralnej – to wszystko już w ramach nowego projektu dla seniorów z Piotrkowa pn. „ŁDK inspiruje seniorów".
— Można powiedzieć, że podnosimy poprzeczkę, ponieważ piotrkowscy seniorzy są bardzo aktywni, a to będzie dla nich nowa propozycja. W pierwszej kolejności zrealizujemy nowy, międzypokoleniowy projekt, na który pozyskaliśmy dofinansowanie z ministerstwa kultury. Jesienią będziemy realizować projekt Łódzkiego Domu Kultury. To osiem inspirujących warsztatów, być może odkrywających nowe hobby wśród naszych seniorów — mówi Kamila Dubilas, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Kultury.
Prezentację projektu ŁDK i podpisanie listu partnerskiego zakończyło spotkanie z Anną Seniuk. Znana aktorka teatralna i telewizyjna inspirowała publiczność entuzjazmem, doświadczeniem i opowieściami, nie tylko o życiu zawodowym. Udział w spotkaniu z seniorami wzięli także wiceprezydent miasta, Katarzyna Pabich-Gaj, Anetta Madry, kierownik referatu kultury i sportu, oraz Magdalena Spólnicka, wiceprzewodnicząca sejmiku województwa łódzkiego oraz Jacek Sokalski, radny sejmiku województwa łódzkiego.
Program, który wspólnie zrealizują ŁDK i piotrkowski MOK, jest prologiem do kolejnych projektów. W tym roku program będzie realizowany w Piotrkowie Trybunalskim, Wieluniu, Zduńskiej Woli i Kutnie oraz w Łodzi.
Najważniejsze działania w ramach projektu – Kulturalne kooperacje (kwiecień - grudzień 2025)
W ramach tej inicjatywy odbędzie się szereg wydarzeń artystycznych i edukacyjnych, w tym:
- "Z muzyką na Ty" – audycje muzyczne, przybliżające operę, operetkę, musical, muzykę filmową i patriotyczną.
- "Wachlarz łódzki. Interdyscyplinarne spotkania z kulturą" – koncerty muzyki tradycyjnej i dawnej.
- Spacery z Radkiem "Redmanem" Stępniem – odkrywanie zakamarków Łodzi z doświadczonym przewodnikiem.
- "#ZOOM_na_łódzkie" – warsztaty z fotografii smartfonem.
- Warsztaty teatralne "Od techniki mówienia do sztuki recytacji" – rozwijanie umiejętności aktorskich i dykcyjnych.
- "Warsztaty plastyczne – kolor" – nauka o znaczeniu barw i ich wpływie na emocje.
- "Towarzystwo Genealogiczne Centralnej Polski" – prelekcje na temat poszukiwań genealogicznych.
- Świąteczne warsztaty rękodzielnicze – integracja poprzez wspólne tworzenie ozdób świątecznych.
- Wojewódzki Przegląd Teatrów i Kabaretów Senioralnych (czerwiec 2025) – okazja do zaprezentowania talentów scenicznych seniorów.
- Wojewódzki Przegląd Wokalny dla Seniorów (listopad 2025) – konkurs dla solistów, duetów i zespołów muzycznych.