Dzisiaj: Piątek 22 listopada 2024

Wniosek o wypłatę świadczenia pieniężnego za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy – AKTUALIZACJA 2024 rok

Proszę określić gdzie leży problem:
5 + 2 =
Link
5 + 2 =
Informujemy, że od 2 marca 2024 roku obowiązuje nowy wzór wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przybywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy.
Okres wypłaty świadczenia został wydłużony do dnia 30 czerwca 2024 roku na podstawie Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych I Administracji z dnia 28 lutego 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przybywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi.
Wnioski w formie papierowej należy składać osobiście w Urzędzie Miasta przy ul. Szkolnej 28 pok. 236. Dokument można również przesłać za pośrednictwem platformy EPUAP.
Świadczenie przysługuje każdemu podmiotowi, w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, który zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa, oraz obywateli Ukrainy posiadających Kartę Polaka, którzy wraz z najbliższą rodziną z powodu tych działań wojennych przybyli do Polski.
Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 maja 2022 r. w sprawie maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy oraz warunków przyznawania tego świadczenia i przedłużania jego wypłaty ustalono wysokość świadczenia w kwocie 40 zł za osobę dziennie.
 
Świadczenie jest przyznawane na podstawie wniosku, za okres faktycznego zapewniania zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy, nie dłużej niż za okres 120 dni, od dnia przybycia obywatela Ukrainy na terytorium RP, i jest wypłacane "z dołu". Wniosek jest rozpatrywany w terminie miesiąca od dnia jego złożenia w urzędzie gminy.
 
Świadczenie nie przysługuje, jeżeli warunki zakwaterowania i wyżywienia zagrażają życiu lub zdrowiu ludzi, lub gdy we wniosku podano nieprawdę.
 
Obowiązujący wzór wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przybywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy oraz karta osoby przyjętej do zakwaterowania znajduje się w załączniku poniżej.
 
TERMINY ZŁOŻENIA WNIOSKU
Wniosek o świadczenie pieniężne składa się w terminie miesiąca od ostatniego dnia okresu objętego wnioskiem. Dokument złożony z uchybieniem terminu pozostawia się bez rozpoznania.
 
PRZEDŁUŻENIE WYPŁATY ŚWIADCZENIA PIENIĘŻNEGO POWYŻEJ 120 DNI
Okres wypłaty świadczenia może być przedłużony w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Gmina może przedłużyć okres wypłaty świadczenia na okres dłuższy niż 120 dni w przypadku zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelowi Ukrainy, który:
1) posiada orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie, o którym mowa w art. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573 i 1981 oraz z 2022 r. poz. 558);
2) posiada dokument potwierdzający I lub II stopień niepełnosprawności wydany w ramach ukraińskiego systemu orzekania o niepełnosprawności;
3) ukończył 60 rok życia (kobiety) albo 65 rok życia (mężczyźni);
4) jest kobietą w ciąży lub osobą wychowującą dziecko do 12 miesiąca życia;
5) samotnie sprawuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej opiekę nad trojgiem i więcej dzieci;
6) jest małoletnim wymienionym w art. 25a ust. 1 ustawy.
Przedłużenie świadczenia, o którym mowa w:
1) pkt 1 i 2 - przysługuje za osobę niepełnosprawną, za osobę sprawującą nad nią opiekę i za każde małoletnie dziecko tych osób;
2) pkt 4 - przysługuje za kobietę w ciąży i za każde jej małoletnie dziecko lub za opiekuna wychowującego dziecko do 12 miesiąca życia i za wszystkie jego małoletnie dzieci;
3) pkt 5 - przysługuje za opiekuna i za każde małoletnie dziecko;
4) pkt 6 - przysługuje za małoletniego, za opiekuna tymczasowego ustanowionego dla małoletniego oraz za wszystkie małoletnie dzieci opiekuna tymczasowego.

WAŻNE

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 stycznia 2024 roku, obywatele Ukrainy posiadający zezwolenie na pobyt stały (lub inne tytuły pobytowe wskazane w art. 2 ust. 3 ustawy pomocowej) nie mogą być beneficjentami ustawy pomocowej, nawet jeśli należą do osób wymienionych w § 4 rozporządzenia w sprawie maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy oraz warunków przyznawania tego świadczenia i przedłużania jego wypłaty.
Oznacza to, że jeżeli któraś z osób wymienionych § 4 ust. 1 posiada zezwolenie na pobyt stały lub inny tytuł pobytowy, świadczenie wynikające z art. 13 ust. 1 ustawy pomocowej na nią nie przysługuje, a co za tym idzie nie przysługuje również na osoby z nią powiązane, zgodnie z ust. 2 wskazanego § (nawet jeśli posiadają status UKR).
← powrót