Minister Edukacji i Nauki ogłosił otwarty konkurs ofert na realizację w roku 2023 zadania publicznego pn. Międzynarodowa wymiana młodzieży. Konkurs jest skierowany do jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych.
Nabór wniosków do konkursu trwa do dnia 7 lipca 2023 r.
Celem konkursu jest wspieranie działań resortu wynikających z art. 167 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe poprzez dofinansowanie projektów współpracy młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych z rówieśnikami z następujących krajów Partnerstwa Wschodniego: Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią, Gruzją, Mołdawią oraz z krajów Bałkanów Zachodnich: Republiką Albanii, Bośnią i Hercegowiną, Czarnogórą, Republiką Kosowa, Republiką Macedonii Północnej i Republiką Serbii, a także z Izraelem.
Projekty muszą przewidywać wyjazd młodzieży z Polski do kraju partnera oraz rewizytę partnera w Polsce. Wizyty muszą mieć charakter wymian fizycznych.
Zadanie publiczne polega na podjęciu bezpośredniej współpracy grupy młodzieży polskiej ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z grupą rówieśników z ww. kraju partnera w czasie wizyt w obu krajach, w celu realizacji co najmniej jednego celu, spośród niżej wymienionych:
a. wzmacnianie dialogu oraz budowanie kontaktów wśród młodych ludzi,
b. poznawanie współczesnych realiów drugiego kraju na bazie wspólnych zainteresowań młodych ludzi,
c. promowanie wizerunku Polski jako kraju o bogatym dziedzictwie kulturowym,
d. aktywizowanie młodzieży i rozwijanie umiejętność pracy w grupie, umiejętności związanych z krytycznym podejściem do informacji (tj. poszukiwanie informacji, ocenianie ich jakości i identyfikacja zależności pomiędzy nimi) oraz bezpiecznego „poruszania się” w świecie cyfrowym,
oraz dodatkowo, dla projektów realizowanych z Izraelem:
a. poznawanie historii i kultury Żydów polskich,
b. rozwijanie kontaktów oraz współpracy pomiędzy szkołami w oparciu o program Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”.
W trakcie realizacji zadania publicznego uczestnicy powinni wspólnie wypracować konkretny produkt. Może to być np. film, e-książka, pokaz slajdów, quiz itp.
Warunkiem koniecznym do złożenia oferty realizacji zadania publicznego jest wskazanie partnera, który potwierdzi wolę realizacji takiego zadania i możliwość zorganizowania dwustronnej bezpośredniej wymiany młodzieży.
Minimalna liczba uczestników projektu po stronie polskiej, przez których należy rozumieć dzieci i młodzież, wynosi 12 osób.
Minimalna wysokość dotacji na realizację zadania publicznego, zwanej dalej „dotacją”, wynosi 5.000 zł. Maksymalna wysokość dotacji wynosi 50.000 zł. Wkład własny finansowy wymagany na poziomie 10%.
Zadanie publiczne będzie realizowane w terminie od dnia zawarcia umowy/porozumienia do 30 listopada 2023 r.
Szczegółowe informacje i regulamin konkursu znajdują się tutaj: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/otwarty-konkurs-ofert-na-realizacje-w-2023-r-zadania-publicznego-pn-miedzynarodowa-wymiana-mlodziezy