Dzisiaj: Środa 30 kwietnia 2025

Bezpieczni w sieci i poza nią – warsztaty dla uczniów i szkolenie dla nauczycieli

Proszę określić gdzie leży problem:
2 + 9 =
Link
2 + 9 =
493980535_122139954146604075_3961567158127998537_n
Za nami warsztaty, podczas których rozmawiano o tym, jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży – zarówno w Internecie, jak i w codziennym życiu, w domu i w szkole. 
Ponad 200 uczniów piotrkowskich szkół podstawowych uczestniczyło w warsztatach edukacyjnych poświęconych bezpieczeństwu w Internecie. Spotkanie pod hasłem „Bądź bezpieczny w sieci” odbyło się w Mediatece 800-lecia i skierowane było do uczniów klas VI–VIII.

Wydarzenie zorganizowała Komenda Miejska Policji wspólnie z Urzędem Miasta w Piotrkowie Trybunalskim w ramach programu „Bezpieczne Miasto 2025”. Celem warsztatów było zwiększenie świadomości młodzieży na temat zagrożeń i aktywnością w sieci – zgodnie z hasłem „To co wrzucasz do sieci, zostaje tam na zawsze”.

Zajęcia poprowadził dr Maciej Dowgiel – ekspert w zakresie edukacji medialnej – który omówił nowoczesne formy manipulacji w sieci, takie jak deepfake, oversharing czy fake newsy. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się również, jak działają mechanizmy wykorzystywane w mediach społecznościowych, m.in. TikToku, oraz jaką rolę odgrywają influencerzy i sztuczna inteligencja.

W trakcie warsztatów poruszono także kwestie związane z internetowymi manipulacjami, takimi jak clickbait, phishing, boty czy dark patterns. Wszystko po to, by młodzi użytkownicy internetu potrafili świadomie i odpowiedzialnie poruszać się w przestrzeni cyfrowej.

Przeciwdziałanie przemocy - spotkanie pedagogów

Piotrkowska komenda policji wspólnie z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Piotrkowie Trybunalskim zorganizowali kolejne szkolenie także dla nauczycieli – tym razem dotyczące procedury Niebieskiej Karty. Wzięli w nim udział nauczyciele szkół podstawowych i ponadpodstawowych w Piotrkowie. Omówiono najważniejsze zmiany w przepisach prawnych oraz zasady wypełniania niezbędnej dokumentacji, zasady postępowania w sytuacjach kryzysowych i sposoby przeciwdziałania przemocy.

— Podczas spotkania przybliżono również psychologiczną charakterystykę zjawiska przemocy domowej. St. asp. Katarzyna Dębińska przypomniała o obowiązkach nauczycieli. Policjantka przybliżyła również uprawnienia policji w zakresie wydawania zabezpieczenia w postaci nakazu natychmiastowego opuszczenia lokalu, zakazu kontaktowania się, czy zakazu zbliżania do osoby doznającej przemocy — informuje sierż. Edyta Daroch z KMP w Piotrkowie. 

Zdjęcia: KMP w Piotrkowie Trybunalskim
← powrót