Dzisiaj: Czwartek 24 kwietnia 2025

Konsultacje w sprawie budowy chodnika na ul. Świerczowskiej

Proszę określić gdzie leży problem:
7 + 8 =
Link
7 + 8 =
Na ulicy Świerczowskiej ma powstać pas pieszo-rowerowy. To tymczasowe rozwiązanie, które ma poprawić bezpieczeństwo na tej ulicy do czasu budowy chodnika. Ostateczne decyzje w tej sprawie mają zapaść wkrótce.

O organizacji ruchu na ulicy Świerczowskiej i wprowadzeniu bezpiecznego rozwiązania zarówno dla pieszych, jak i kierowców, dyskutowano podczas ostatniego spotkania w Urzędzie Miasta, które zorganizowała Rada Osiedla Krakowskie Przedmieście. 

Wzięli w nim udział przedstawiciele Urzędu Miasta, rady osiedla i mieszkańcy ulicy Świerczowskiej. Na ich pytania odpowiadali wiceprezydent  Piotr Kulbat, Adam Bak, inżynier miasta Piotrkowa, Jacek Marusiński, dyrektor ZDiUM oraz Marzena Kacperczyk, zastępca dyrektora Biura Rozwoju Miasta i Inwestycji.  

Przypomnijmy, że początkowo zaproponowano wdrożenie na tej ulicy pilotażowego projektu przekroju drogi „jeden przez dwa, minus jeden". Zgodnie z nim droga ma być podzielona na trzy pasy ruchu – dwa dla pieszych i rowerzystów, i jeden dla samochodów. To tymczasowe rozwiązanie, które ma poprawić bezpieczeństwo na ul. Świerczowskiej do czasu budowy chodnika. Taka zmiana organizacji w ruchu będzie objęta szczególnym nadzorem.

Podczas spotkania w piotrkowskim magistracie mieszkańcy zgłaszali swoje uwagi zarówno do tymczasowej propozycji miasta, jak i wyczekiwanej przez nich budowy chodnika. Jak wyjaśniali Marzena Kacperczyk i Adam Bak, budowę chodnika wstrzymuje procedura związana z wykupem gruntów należących do mieszkańców. 

— Prawo budowlane przewiduje, że możemy budować na własnym gruncie. Musielibyśmy przejąć te grunty przyległe. Jest to możliwe dzięki ustawie o realizacji inwestycji drogowej, tzw. ZRID. Ta ustawa pozwoli nam przejąć nieruchomości i budować na gruncie, który będzie już gruntem miasta. Innej możliowści nie ma — wyjaśniała Marzena Kacperczyk z Biura Rozwoju Miasta i Inwestycji

ZRID to skrót – zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Wniosek o wydanie takiej decyzji składa zarządca drogi. Podstawę prawną stanowi Ustawa z dnia 10 kwietnia 2003 roku o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, czyli tzw. specustawa drogowa. Dyrektor ZDiUM, Jacek Marusiński wskazywał, że problemy z brakiem chodnika muszą być rozwiązane także na innych ulicach w mieście, m.in. ul. Malinowskiej i Michałowskiej.

Podczas spotkania w magistarcie podjęto decyzję o przygotowaniu projektu budowy ciągu pieszo-rowerowego lub chodnika na ul. Świerczowskiej i wycenie działek, które wejdą w skład projektu. Działki mogą być nabyte w ramach odszkodowania, na mocy decyzji o przejęciu gruntów. Chodnik ma powstać na gruncie, który dopiero po wykupie będzie własnością miasta. 
← powrót